Rejestracja | Logowanie

Znajdujesz się w:

Darmowa wysyłka od 220zł

Koszyk jest pusty

Artykuły - centrum wiedzy

Patronat nad działem artykuły sprawuje Stowarzyszenie Pomocy Królikom - organizacja działająca na rzecz szeroko rozumianej pomocy zwierzętom, a w szczególności królikom.

Strona Interetowa SPK www.kroliki.net


Nauka czystości

2010-11-25 (autor: Małgorzata Sobczyńska)

Króliki są czyścioszkami, jednak nauka czystości może zająć trochę czasu. W żadnym wypadku nie należy karać królika, gdyż odniesie to skutek przeciwny do zamierzonego, a królik będzie się nas bał. W klatce najlepiej zostawić gołą podłogę, ewentualnie położyć kocyk, choć niektóre króliki lubią nań siusiać albo podgryzać. W róg klatki, w którym królik najczęściej siusia należy postawić kuwetę ze żwirkiem drewnianym niezbrylającym. Wiórki i papier nie są zalecane, gdyż słabo chłoną mocz, a wiórki dodatkowo pylą. Wszystkie siuśki zrobione poza nią wycieramy ręcznikiem papierowym i wrzucamy do kuwety, tam też wrzucamy wszystkie bobki. Po pewnym czasie króliczek powinien zrozumieć, o co nam chodzi. Można także umocować nad kuwetą toaletową paśnik z sianem, królik będzie chętniej odwiedzał kuwetę.

Jeżeli królik zamierza zsiusiać się w miejscu do tego nie przeznaczonym (podnosi ogonek do góry), mówimy stanowczo: "nie wolno", przenosimy go do kuwety i nagradzamy smakołykiem. Podczas biegania po pokoju dobrze jest postawić dodatkową kuwetę zewnętrzną. Należy wspomnieć, że króliki w okresie dojrzewania, a samiczki podczas rui mogą "zapomnieć" do czego służy kuweta.

Króliki podczas biegania po pokoju lubią siusiać na miękkie przedmioty np. na łóżko, dlatego zabraniamy królikowi wskakiwania na nie, albo kładziemy nań ceratę lub stary koc.

Powrót do listy artykułów

 
Sklep Internetowy - swiatkrolika.eu © 2009-2022